Ładowanie...

6 Momentów w Ciągu Dnia - Zabawy Językowe

Wychowanie dziecka jest niezwykłym zadaniem, przed którym stoją rodzice i wychowawcy. Dzieciństwo to czas, który kształtuje nasz umysł i kreatywność, a także zapisuje ślady w naszej pamięci, do których wracamy przez całe życie. Pamiętajmy o tym, że najlepszym sposobem na wspaniałe dzieciństwo jest wspólny czas rodziców z dzieckiem, spędzony w ciepłej i rodzinnej atmosferze. Poniżej przedstawiamy 6 pomysłów na zabawy językowe, które możemy wykorzystać o dowolnej porze w ciągu dnia.
  • Dokończ słowo - rodzic mówi sylabę, a dziecko ma dokończyć, tak, aby powstało słowo, np. ,,zi - ma". Możemy wybrać słowa z danej kategorii jak symbole jesieni.
  • Co to za słowo? - rodzic wypowiada słowo dzieląc je na głoski. Dziecko dokonuje ich syntezy i podaje słowo, np. ,,m-a-m-a - mama".
  • Zabawa w roboty - rodzic wskazuje przedmiot, a dziecko dzieli na sylaby dodając do każdej prosty ruch, np. klaskanie, tupanie, podskakiwanie.
  • Sztafeta sylabowa - tworzymy wyrazy rozpoczynające się tą samą sylabą, np. ,,ma - mama, mapa, marzenie", lub kończące się tą samą sylaba, np. ,,-ta - tata, karta, chata".
  • Pociągi wyrazów 1 - tworzymy wyrazy rozpoczynające się tą samą głoską. W tę zabawę może grać nieograniczona liczba osób, które na zmianę wypowiadają słowa, np. ,,d - dom, drewno, dach, duch, długopis".
  • Pociągi wyrazów 2 - każdy kolejny wyraz zaczyna się na głoskę, na którą kończył się poprzedni, np. ,,dom - mama - arbuz - złoto - owoc - cena".
Mamy nadzieję, że przedstawione pomysły będą inspiracją do szczęśliwie przeżytego wyjątkowego okresu, jakim jest dzieciństwo. Marta Pyszczek