Ładowanie...

Jak zachęcić dziecko do nauki języka angielskiego?

W Internecie znajdziesz mnóstwo porad dotyczących przygotowania dziecka do przedszkola. Ale jak przygotować dziecko do przedszkola językowego? W Baby Home zajęcia z języka angielskiego odbywają się codziennie. Rozmawiamy po angielsku także poza lekcjami. Być może zastanawiasz się, czy Twoja pociecha poradzi sobie w takim środowisku. Czy dziecku spodoba się mówienie po angielsku? Czy się nie zniechęci? Warto wiedzieć, że Twój maluch może oswajać się z językiem obcym jeszcze w domu, przed rozpoczęciem roku szkolnego. Rola rodziców jest tu nieoceniona. W tym artykule podpowiadamy, jak zachęcić dziecko do nauki języka angielskiego. Zapraszamy do lektury!

Język angielski dla dzieci - zabawa to podstawa!

Badania naukowe potwierdzają, że najlepiej zapamiętujemy nowe wiadomości, gdy towarzyszą nam przyjemne uczucia. Dlatego zasada numer 1 brzmi: zadbaj o pozytywną atmosferę. Dzięki temu dziecko dostrzeże w uczeniu się kolejną ciekawą zabawę.jezyk-angielski-dla-dzieci Zabawa to najlepsza metoda nauki języka angielskiego dla dzieci, zwłaszcza tych w wieku przedszkolnym. W jaki sposób możecie się razem pobawić „w angielski”? Możliwości jest naprawdę wiele. Wszystko zależy od kreatywności - Twojej i malucha. Oto kilka naszych propozycji, które możecie wypróbować:

  • Wybierzcie się na wycieczkę do lasu, parku, sali zabaw lub inne miejsce, gdzie jest dużo interesujących bodźców. Podczas zabawy nazywaj napotkane zwierzęta, zabawki, rośliny czy przedmioty - najpierw po polsku, a potem po angielsku. Zwracaj szczególną uwagę na obiekty, którymi dziecko się zainteresowało. To pomoże Wam połączyć przyjemne z pożytecznym: maluch z radością odkrywa coś nowego w swoim otoczeniu, a zarazem słyszy angielski wyraz i zapamiętuje jego brzmienie.
  • Bawcie się również w domu - jest w nim przecież tyle ciekawych przedmiotów, przyciągających wzrok małego odkrywcy. Naszym zdaniem świetnie sprawdzą się tu kolorowe karteczki, przyklejane do mebli lub innych domowych sprzętów, np. a lamp (lampa), a table (stół), a door (drzwi). Przejdź się z maluchem po domu, pokazuj mu dany obiekt i czytaj na głos napis na karteczce. Możecie nazwać tę zabawę np. „angielskim spacerem”.

Powyższe zabawy pomogą Twojemu dziecku poznać pierwsze obce słowa. Ponadto pomysł z barwnymi karteczkami to doskonały wstęp do nauki w przedszkolu z językiem angielskim w Kielcach. Dlaczego? Nasi lektorzy w ramach edukacji językowej stosują karty obrazkowe - "flashcards”. Angażują one zmysł wzroku i ułatwiają zapamiętywanie angielskich wyrazów.

przedszkole-z-jezykiem-angielskim-kielce

Zainspiruj się Twoim dzieckiem

Poznawanie języka obcego powinno być dla dziecka przyjemnym zajęciem, a nie przykrym obowiązkiem. Dlatego staraj się nie narzucać mu metod, które Tobie wydają się najlepsze, ale nie wzbudzają entuzjazmu malucha. Szukasz pomysłów na kreatywne zabawy po angielsku? Najpierw sprawdź, co interesuje małego człowieka. Często koloruje obrazki? Przyłącz się do niego i wspólnie nazywajcie po angielsku kolory. Regularnie gracie w planszówki? To dobra okazja do nauki liczb po angielsku. Po rzucie kostką przesuwaj pionek, licząc głośno: one, two, three, four etc. Następnie zachęć dziecko, by zrobiło tak samo. angielskie-piosenki-dla-dzieci Twoja pociecha uwielbia rymowanki? Nauczcie się razem wierszyka po angielsku lub piosenki. Rymowane słowa łatwiej przyswoić, a poza tym wspólne recytowanie czy śpiewanie wzmocni Twoją więź z dzieckiem. Ważne: Kiedy śpiewacie angielskie piosenki dla dzieci, połącz tę aktywność z ruchem. Klaskajcie, podskakujcie, machajcie rękami. Maluch połączy dany gest ze słowem, które usłyszał, a tym samym szybciej je zapamięta. Poza tym ćwiczenia fizyczne korzystnie wpływają na funkcje poznawcze mózgu. Jak najczęściej inspiruj się zainteresowaniami dziecka. W ten sposób zachęcisz malucha do mówienia w obcym języku, ponieważ będzie kojarzył angielski z tym, co mu się najbardziej podoba.

Z angielskim na co dzień

Dzieci do 7. roku życia chłoną wiedzę bez świadomości uczenia się. Dlatego w naszym przedszkolu w Kielcach obca mowa towarzyszy maluchom nie tylko podczas nauki. Rozmawiamy po angielsku przy posiłku, ubieraniu się na spacer czy sprzątaniu zabawek pod koniec zajęć. Jak przygotować dziecko na takie doświadczenie? To proste: wplataj język angielski w Waszą codzienność. Gdy wychodzisz do pracy, pomachaj dziecku i powiedz: Goodbye (Do widzenia). Po powrocie daj maluchowi buziaka i przywitaj się słowem Hello (Cześć). Nazywaj po angielsku potrawy, które jecie przy stole. Podawaj maluchowi przedmioty, o których mówisz, np. dish (talerz), glass (szklanka), fork (widelec). Pozwól mu ich dotknąć, by dziecko powiązało dane słowo z kształtem i kolorem. Twoja pociecha może też poszerzać słownictwo w czasie kąpieli czy mycia rąk. Ważne, by posługiwanie się angielskim stało się dla dziecka czymś naturalnym i praktycznym.

Czas, miejsce i rekwizyty

W efektywnej nauce liczy się nie tylko przekazywana treść, lecz także okoliczności, w jakich dziecko styka się z językiem obcym. Zanim zaczniesz oswajać malucha z angielszczyzną, odpowiedz sobie na kilka istotnych pytań:

  1. Ile czasu dziennie poświęcać na naukę?
  2. Jakie miejsca wybierać na zabawę z językiem angielskim?
  3. Z jakich narzędzi najlepiej korzystać podczas domowych zajęć?

Czas

nauka-jezyka-angielskiego-dla-dzieciPrzedszkolaki są w stanie skupić się na jednej aktywności przez ok. 10-15 min. Im dziecko starsze, tym dłużej potrafi się skoncentrować. Program przedszkola niepublicznego w Kielcach opracowaliśmy tak, by maluchy nie były przeciążone, a zarazem wyniosły z zajęć jak najwięcej. I Ty jako domowy nauczyciel weź pod uwagę wiek i możliwości Twojej pociechy. Z doświadczenia wiemy, że małe, ale codzienne „porcje” angielskiego przynoszą znacznie lepsze efekty niż godzinna lekcja raz w tygodniu. Obserwuj uważnie malucha. Sprawdź, w której porze dnia ma najwięcej energii do zabawy i zarezerwuj ten moment na naukę. Nie próbuj od razu nauczyć dziecka wielu różnych słówek. Podziel je na grupy w zależności od dziedziny, jakiej dotyczą. W pierwszym tygodniu Twoja pociecha może poznawać kolory, w drugim zwierzęta, w trzecim środki transportu itd.

 

 

 

Miejsce

Jak już wspomnieliśmy, angielskie słówka możesz „przemycać” do Waszych rozmów zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu. W wyborze miejsca na naukę liczy się inwencja, a także upodobania Twojego malucha. Zawsze jednak pilnuj, by było to otoczenie bez „rozpraszaczy”. Odsuń na bok wszystko, co może odciągać uwagę dziecka. Sam też nie pozwól, by cokolwiek przerwało Wam wspólną zabawę „w angielski” - wycisz telefon, wyłącz telewizor.

jak-zachecic-dziecko-do-nauki-angielskiego

Rekwizyty

Nie od dziś wiadomo, że dzieci kochają pluszaki. Dlaczego więc nie wykorzystać takiej zabawki do nauki języka? Kup maluchowi misia i daj mu angielskie imię, np. Bobby. Powiedz, że Bobby przyjechał z Anglii i nie rozumie po polsku. Następnie zaaranżuj zabawę z udziałem anglojęzycznej maskotki - urządźcie sklep, w którym miś chce coś kupić lub restaurację, gdzie miś zamawia posiłek itd. prywatne-przedszkole kielce Zabawa ulubionym pluszakiem z pewnością zachęci Twoją pociechę do używania angielskiego. Ponadto, na przykładzie misia Bobby’ego możesz uświadomić dziecku, jak obce języki pomagają w komunikacji z obcokrajowcami np. podczas zagranicznych wakacji. W Baby Home - prywatnym przedszkolu w Kielcach - lektorzy często korzystają z angielskich książeczek. Czytają na głos historyjkę, by maluchy osłuchały się z intonacją i akcentem. Polecamy Ci zaopatrzyć się w bajki do nauki angielskiego. Podczas lektury staraj się poprawnie wymawiać poszczególne słowa. Możecie też wspólnie oglądać filmy animowane w wersji oryginalnej (np. Disneya).

Twoje nastawienie się liczy

Uczenie się języków obcych wymaga cierpliwości zarówno od ucznia, jak i nauczyciela. Aby przekonać dziecko do nauki angielskiego, trzeba uzbroić się w odpowiednie podejście. Oto kilka zasad, dzięki którym wesprzesz Twojego malucha w zdobywaniu wiedzy.

  • Nie bądź dla dziecka surowy i nie stawiaj mu zbyt wysokiej poprzeczki. Oczywiście, poprawiaj błędy malucha, ale rób to zawsze w atmosferze szacunku. Twoja złość lub niezadowolenie tylko zestresują dziecko, a tym samym skutecznie zniechęcą do nauki.
  • Chwal dziecko za każde, nawet najmniejsze osiągnięcie. Ciesz się razem z nim z kolejnego poznanego słówka. Na każdym kroku pokazuj maluchowi, że jesteś z niego dumny.
  • Nie zmuszaj pociechy do nauki, gdy jest głodna, zmęczona lub ma po prostu gorszy dzień. Odłóż zajęcia na inną, sprzyjającą chwilę.
  • Angażuj się w gry i zabawy językowe. Nie zostawiaj malucha samego z anglojęzyczną książeczką lub filmem. Daj dobry przykład - najpierw Ty mów, pokazuj, wykonuj ćwiczenie. Dzieci uważnie obserwują dorosłych i mają naturalną skłonność do naśladowania ich zachowań.

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak oswoić dziecko z językiem angielskim. Życzymy radosnej nauki i zapraszamy serdecznie do naszego przedszkola!