4 rzeczy, które chce ci powiedzieć dziecko, kiedy płacze
Jeśli zawsze dziecko przed wyjściem do przedszkola wpada w rozpacz, że nie ta sukienka lub nie te spodnie przygotowane do ubrania, a wieczorem płaczem wydłuża moment zaśnięcia- może prawdziwym powodem jest niechęć przed rozstaniem z mamą. Pomyśl o tym zanim stracisz cierpliwość.
Wiele 4-5-latków przechodzi okres wzmożonej płaczliwości i ataków złości, bo jest im ona potrzebna do wzmocnienia poczucia bezpieczeństwa, zachwiań podczas gdy dziecko stopniowo się usamodzielnia. Dawaj dziecku do zrozumienia, że świetnie sobie samo radzi a jeśli będzie miało kłopot, ty mu w tym pomożesz. Warto też nagradzać dziecko np. za udane wyjście do przedszkola za pomocą np. naklejki.
Zauważaj wszystkie sukcesy dziecka, gdy udało mu się je wykonać bez płaczu. Chwal i nagradzaj słownie. Dobrym pomysłem jest zabawa w zamiana ról- przez chwile ty bądź dzieckiem, które płacze a twoje dziecko tobą. W ten sposób dziecko samo ci podpowie rozwiązanie i najlepszy sposób na rozpacz i niezadowolenie.
Oto 4 rzeczy, które dziecko chce ci powiedzieć , gdy płacze:
- Nie nazywaj mnie beksą i nie gniewaj się na mnie.
Nie wiem, co się ze mną dzieje, nie rozumiem, dlaczego tak płaczę. Ale ja nie chcę być beksą. Naucz mnie co czuję. Czy to jest złość? Naucz mnie nazywać emocje.
- Chcę to zrobić sam. Nie wyręczaj mnie.
Daj mi łyżeczkę, spróbuje sam zjeść zupę, chcę trzymać w ręku widelec. Jeśli boisz się, że zrobię sobie krzywdę, daj mi plastikowy. Próbuj szukać dla mnie bezpiecznych sposobów, abym mógł być samodzielny. Nie zabraniaj mi tego.
- Jest mi smutno. Przytul mnie, pocałuj. Zwróć na mnie uwagę.
Odejdź od komputera i pobaw się ze mną. Nudzę się, gdy pracujesz a ja siedzę sam w pokoju. Tęsknię za tobą, mamo!
- Nie krzycz na mnie. Boje się krzyków.
Czy to oznacza, że mnie nie kochasz? Ja naprawdę nie wiem, dlaczego np. wylałem zupę. Pamiętaj, że nie lubię koloru pomarańczowego a ty krzyczałaś, że muszę zjeść zupę w tym kolorze. Spróbuj mnie zapytać, dlaczego coś robię, dlaczego np. nie chcę jeść zupy. Nie krzycz na mnie od razu, gdy mam inne zdanie. Uszanuj je, pomóż mi sobie z tym poradzić.