Ładowanie...

Dlaczego warto czytać dzieciom?

Pamiętajmy, że podarowanie dziecku kolorowych, wspaniałych książek to jeszcze nie czytanie. Odkładanie przeczytania podarowanej książki „na kiedy indziej”, może wcale nie nadejść. A tymczasem czytanie buduje między dzieckiem a rodzicem bardzo silną więź.

Głośne czytanie dzieciom - korzyści:

  1. czytanie dziecku uczy języka - rozbudowuje słownictwo poprzez osłuchanie się z nowymi pojęciami z języka literackiego, uczy także w sposób naturalny poprawnego konstruowania zdań.
  2. czytanie dzieciom kształtuje procesy słuchowe - dziecko osłuchuje się z akcentem, intonacją, melodią, pozwala mu to rozpoznawać i prawidłowo odczytywać intencje innych osób. Zmieniajmy akcent, bo jest to idealna okazja, aby zapytać dziecko o emocje: czy teraz jesteśmy smutni czy szczęśliwi?
  3. czytanie dziecku koncentruje uwagę - śledzenie akcji utworu i historii bohaterów to bardzo przyjemny dla dziecka sposób na naukę skupiania myśli, przywiązywania uwagi do związków przyczynowo-skutkowych oraz logicznego myślenia.
  4. czytanie dzieciom ma wpływ na wychowanie, poprzez ukazywanie pozytywnych wzorców zachowań - dziecko przeżywające losy bohaterów bajek po prostu uczy się życia. Potrafi dokonać moralnej oceny postaci literackiej, rozróżnić dobro od zła i wyciągać wnioski.
  5. czytanie dziecku uczy empatii - dziecko wsłuchane w opowiadanie, często odnajduje w bohaterze samego siebie. Staje się wrażliwsze na krzywdę innych i potrafi ich darzyć szacunkiem, ponieważ przeżywając emocje bohaterów, próbuje się z nimi utożsamiać.
  6. czytanie dzieciom umożliwia im poznanie dotąd nieznanych uczuć - zaznacza istnienie w świecie sprzecznych wartości: dobra i zła, a także uczuć: gniewu, złości, radości, bólu i smutku. To uczy dziecko odpowiednio reagować na sytuacje, z którymi wcześniej się nie spotkało. Gdy mu się przydarzą, będzie już wiedziało, jak się zachować.
  7. czytanie dziecku dostarcza mu wszechstronnej wiedzy - dzieci dzięki książkom z pięknymi ilustracjami dowiadują się więcej o świecie.
  8. czytanie dzieciom zacieśnia więzy rodzinne - mama i tata czytający dziecku na dobranoc, to najpiękniejsze momenty w życiu dziecka. Nawet zapracowani, zmęczeni dorośli bez pomysłu na zabawę z dzieckiem odnajdą magię tej chwili, która nic nie kosztuje, a potrafi zdziałać cuda. Maluchy uwielbiają patrzeć, jak zmienia się wyraz twarzy.
  9. czytanie dziecku uczy je pewności siebie - utwierdza dziecko w przekonaniu, że zawsze można znaleźć dobre rozwiązanie i wyjście z każdej sytuacji. Kierując się dobrem, podobnie jak pozytywny bohater, dziecko doczeka się szczęśliwego zakończenia.
  10. czytanie dzieciom chroni je przed wtórnym analfabetyzmem  - żyjemy w świecie umów, dokumentów, które musimy poręczyć swoim podpisem. Wymaga to od nas uważnego czytania ze zrozumieniem. Czytając dziecku przyzwyczajamy je do czytania i analizy tekstu od najmłodszych lat.

Pamiętajcie, że gdy wy sami będziecie czytać, uda się wam zarazić czytaniem dziecko.

Dlatego, drodzy rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, babcie i ciocie!

Czytajcie dzieciom 20 minut dziennie. Codziennie!

Spędzając czas z dzieckiem pokazujemy mu, że jest ono dla nas bardzo ważne, a czytając mu codziennie pokazujemy, że jesteśmy tylko dla niego.


Cała Polska czyta dzieciom od 2001 roku

Dwanaście lat temu, w czerwcu 2001 roku, fundacja ABC XXI zapoczątkowała kampanię pt. „Cała Polska czyta dzieciom”. Jej celem jest uświadomienie dorosłym, że ich dzieci dorastają w otoczeniu wyłączającym wyobraźnię. Że telewizja, internet, gry komputerowe i półki uginające się pod zabawkami przegrywają ze starą, dobrą książką. Bo wspólne czytanie stwarza wspaniałą okazję do rozmowy i sprawia, że dziecko czuje się ważne i kochane. Głośne czytanie jest podstawową potrzebą dziecka, tak samo jak mówienie, że się je kocha. To wszystko zapewnia maluchowi poczucie bezpieczeństwa i zapewnia prawidłowy rozwój emocjonalny. Tej bliskości nie zastąpi najbardziej wciągająca gra. Czytanie to najprostszy sposób na wychowanie szczęśliwego człowieka.

Dzieci - poznając cudowny świat magii i fantazji bajkowej rosną mądre i wrażliwe.

Baby Home czyta dzieciom

Niepubliczne Przedszkole Baby Home w Kielcach również uczestniczy w akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Jak to robimy?

  • W przedszkolu powstała biblioteka „Magic Library”, z której mogą korzystać przedszkolaki.
  • Przedszkolaki przynoszą do czytania własne książeczki.
  • Po każdej lekturze, małej czy dużej, dzieci odpowiadają na pytania i dzięki temu uczą się słuchać ze zrozumieniem.
  • Wykorzystujemy przygody bohaterów książek do wyjaśniania dzieciom ich kłopotów oraz do nauki dobrego zachowania.
  • Zwracamy uwagę na trudne słowa i wyjaśniamy dzieciom ich znaczenie. Dzięki temu wzbogaca się słownictwo dzieci.
  • Do programu „Baby Home czyta dzieciom” zapraszamy chętnych rodziców i gości.
Przygotowała: mgr Urszula Pernal Źródło: www.mokronosek.pl, materiały własne.