Przedszkole prywatne czy państwowe – co wybrać?

Twoje dziecko już niedługo osiągnie wiek przedszkolny? Być może w Twojej głowie coraz częściej wybrzmiewa dylemat – przedszkole prywatne czy państwowe? Które wybrać? W artykule wyjaśniamy, jakie są różnice między przedszkolami publicznymi a niepublicznymi. Podpowiadamy również, dlaczego warto rozważyć wybór przedszkola prywatnego.

Przedszkole prywatne a państwowe – różnice

Decyzja związana z wyborem przedszkola nie powinna zapaść z dnia na dzień. W końcu dziecko przeżyje w tej placówce kilka lat – lat niezwykle ważnych dla jego rozwoju fizycznego, psychicznego, intelektualnego i społecznego. Dobre przedszkole tworzy przestrzeń dla tego rozwoju, a także wspiera rodziców w realizacji zadań wychowawczych.

Na który rodzaj placówki postawić? Która lepiej spełni swoją funkcję? Czym różnią się przedszkola prywatne od państwowych i jakie ma to znaczenie dla Twojego malucha? Poniżej przedstawiamy kilka różnic i cech placówek publicznych oraz niepublicznych, którym warto bliżej się przyjrzeć.

Program nauczania

Zgodnie z przepisami każde przedszkole niezależnie od typu musi realizować podstawę programową wychowania przedszkolnego określoną w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. Jeśli więc zadajesz sobie pytanie: „Przedszkole prywatne czy państwowe?”, musisz wiedzieć, że oba rodzaje placówek uwzględniają wymogi ministerialne, z tym że jedne będą koncentrować się bardziej na ogólnym kształceniu dzieci, a inne wzbogacają program podstawowy o dodatkowe treści. To drugie podejście częściej spotyka się w przedszkolach niepublicznych, o czym świadczy ich sprofilowanie.

Wśród prywatnych instytucji edukacyjnych przeznaczonych dla dzieci w wieku 3-6 lat wyróżniamy m.in.:

  • przedszkola steinerowskie (waldorfskie),
  • przedszkola Montessori,
  • przedszkola językowe,
  • przedszkola artystyczne,
  • przedszkola skandynawskie.

Przykładowo „Baby Home” to przedszkole prywatne w Kielcach o profilu językowym, gdzie nauczyciele umożliwiają podopiecznym codzienny kontakt z językiem angielskim. Oczywiście ktoś może powiedzieć, że zajęcia z języka obcego dla przedszkolaków nie są niczym szczególnym, bo dzieci uczęszczające do przedszkoli państwowych także obcują z angielszczyzną. Jednak między edukacją językową w przedszkolach publicznych a tą realizowaną w placówkach prywatnych tkwi istotna różnica w metodach nauczania. Są przedszkola państwowe, w których zajęcia z lektorem języka obcego odbywają się np. tylko raz w tygodniu. Z kolei w placówkach o profilu językowym maluchy codziennie mają kontakt ze słownictwem i melodią obcej mowy. W „Baby Home” staramy się tak organizować czas, by dzieci nabierały odwagi w posługiwaniu się językiem angielskim w rozmaitych sytuacjach komunikacyjnych, a nie tylko w trakcie zajęć dydaktycznych.

przedszkole-prywatne-a-panstwowe-roznice

Kadra

Jednym z istotnych kryteriów, które należy wziąć pod uwagę przy wybieraniu przedszkola, jest przygotowanie kadry pedagogicznej. Chodzi tu zarówno o przygotowanie merytoryczne, jak i podejście do dzieci. Czy pod tym względem przedszkola prywatne i państwowe znacząco się różnią? Nie powinny, ponieważ jak zaznaczyliśmy we wstępie przedszkole ma za zadanie przygotować dziecko do nauki w szkole i stworzyć mu warunki harmonijnego rozwoju w wielu obszarach. Aby to zadanie zostało wypełnione, w przedszkolu prywatnym czy państwowym muszą pracować osoby o odpowiednich kwalifikacjach. Mają one obowiązek:

  • posiadać wykształcenie wyższe,
  • ukończyć kierunek studiów związany z pracą w przedszkolu (np. edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna),
  • mieć przygotowanie pedagogiczne.

Zanim zdecydujesz, do jakiej placówki poślesz swoje dziecko, sprawdź, kto w niej pracuje. Na stronie naszego przedszkola prywatnego w Kielcach znajdziesz dokładne informacje o zatrudnionych przez nas nauczycielach. Serdecznie zapraszamy do zakładki Organizacja/Nasza kadra.

Liczebność grupy przedszkolnejprzedszkole-prywatne-a-panstwowe-liczebnosc-grup

Kolejną cechą, która różni przedszkola publiczne od niepublicznych, jest liczba dzieci w oddziale przedszkolnym. W przedszkolach państwowych w jednej grupie może znaleźć się maksymalnie 25 dzieci. Z kolei w przedszkolach prywatnych, takich jak kieleckie przedszkole „Baby Home”, grupy są znacznie mniejsze.

Które rozwiązanie ma więcej zalet? Czy pod względem liczebności grupy przedszkolnej lepiej wybrać przedszkole prywatne, czy państwowe? Z jednej strony wiele zależy tu od predyspozycji psychicznych Twojego dziecka – na przykład od tego, czy czuje się ono pewniej w sali pełnej innych maluchów, czy woli spokojniejsze, kameralne środowisko.

Z drugiej strony, z naszego nauczycielskiego doświadczenia wynika, że łatwiej o indywidualne podejście do każdego przedszkolaka w małej społeczności dziecięcej. Zależy nam na trafnym rozpoznaniu i zaspokojeniu potrzeb emocjonalnych i edukacyjnych Twojego malucha. Dlatego podobnie jak wiele placówek prywatnych organizujemy niewielkie grupy przedszkolne.

Wyżywienie

Niektórzy rodzice zniechęcają się do placówek niepublicznych ze względu na fakt, że te korzystają z cateringu. Z kolei w przedszkolach publicznych wszystkie posiłki najczęściej przygotowywane są na miejscu. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie przedszkola prywatne „wyręczają się” usługami firm zewnętrznych w żywieniu dzieci. Nasze niepubliczne przedszkole w Kielcach posiada własną kuchnię. Dzięki temu podajemy naszym podopiecznym dania skomponowane ze świeżych i zdrowych składników. Ponadto w trakcie opracowywania jadłospisu uwzględniamy potrzeby dzieci cierpiących na alergie pokarmowe. takim maluchom proponujemy dietę eliminacyjną.

Prywatne przedszkole – czy się opłaca?

prywatne-przedszkole-czy-sie-oplacaRodzice stojący przed wyborem między przedszkolem prywatnym a państwowym biorą również pod uwagę koszty związane z konkretnym rodzajem placówki. Niewątpliwie ceny znacząco odróżniają przedszkola publiczne od niepublicznych. W instytucjach państwowych rodzic nie musi płacić za 5 pierwszych godzin pobytu dziecka. Dopiero wydłużenie tego czasu wiąże się z dodatkową opłatą 1 zł za każdą nadliczbową godzinę. Trzeba także pokryć koszty wyżywienia przedszkolaka.

Natomiast przedszkola prywatne wymagają comiesięcznego czesnego, którego wielkość zależy od decyzji podmiotu prowadzącego daną placówkę. Dla części rodziców czesne, do którego należy jeszcze doliczyć koszty posiłków, może wydawać się zbyt dużym wydatkiem. Wybierając przedszkole dla swojego dziecka, powinieneś oczywiście liczyć się z Twoimi możliwościami finansowymi. Zanim jednak zrazisz się cenami, sprawdź, co dokładnie obejmują przedszkolne opłaty. Może liczne i ciekawe zajęcia dodatkowe? Nowatorskie metody nauczania? Ćwiczenia usprawniające pracę mózgu? Fachowe wsparcie psychologa i logopedy? Te i wiele innych propozycji uwzględniamy w czesnym naszego przedszkola prywatnego w Kielcach.

 

Jeśli nadal zastanawiasz się, czy opłaca się skorzystanie z usług edukacyjnych przedszkola prywatnego, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Niezależnie od tego, czy ostatecznie wybierzesz dla swojej pociechy przedszkole prywatne, czy państwowe, pamiętaj o jednym. Miejsce, gdzie Twoja pociecha spędzi przedszkolne lata, nie może być jedynie „przechowalnią”. To ma być przestrzeń pełna ciepła, bezpieczeństwa oraz dobrych, inspirujących bodźców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>