6 Momentów w Ciągu Dnia – Zabawy Językowe

Wychowanie dziecka jest niezwykłym zadaniem, przed którym stoją rodzice i wychowawcy. Dzieciństwo to czas, który kształtuje nasz umysł i kreatywność, a także zapisuje ślady w naszej pamięci, do których wracamy przez całe życie.

Pamiętajmy o tym, że najlepszym sposobem na wspaniałe dzieciństwo jest wspólny czas rodziców z dzieckiem, spędzony w ciepłej i rodzinnej atmosferze.

Poniżej przedstawiamy 6 pomysłów na zabawy językowe, które możemy wykorzystać o dowolnej porze w ciągu dnia.

  • Dokończ słowo – rodzic mówi sylabę, a dziecko ma dokończyć, tak, aby powstało słowo, np. ,,zi – ma”. Możemy wybrać słowa z danej kategorii jak symbole jesieni.
  • Co to za słowo? – rodzic wypowiada słowo dzieląc je na głoski. Dziecko dokonuje ich syntezy i podaje słowo, np. ,,m-a-m-a – mama”.
  • Zabawa w roboty – rodzic wskazuje przedmiot, a dziecko dzieli na sylaby dodając do każdej prosty ruch, np. klaskanie, tupanie, podskakiwanie.
  • Sztafeta sylabowa – tworzymy wyrazy rozpoczynające się tą samą sylabą, np. ,,ma – mama, mapa, marzenie”, lub kończące się tą samą sylaba, np. ,,-ta – tata, karta, chata”.
  • Pociągi wyrazów 1 - tworzymy wyrazy rozpoczynające się tą samą głoską. W tę zabawę może grać nieograniczona liczba osób, które na zmianę wypowiadają słowa, np. ,,d – dom, drewno, dach, duch, długopis”.
  • Pociągi wyrazów 2 - każdy kolejny wyraz zaczyna się na głoskę, na którą kończył się poprzedni, np. ,,dom – mama – arbuz – złoto – owoc – cena”.

Mamy nadzieję, że przedstawione pomysły będą inspiracją do szczęśliwie przeżytego wyjątkowego okresu, jakim jest dzieciństwo.

Marta Pyszczek

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>